Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Usprawnienie zarządzania ochroną przyrody ostoi Natura 2000 w Magurskim Parku Narodowym w oparciu o nowe systemy monitoringowe i aktualizację danych z terenu

FENX.01.05-IW.01-0046/24

Magurski Park Narodowy uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pn. „Usprawnienie zarządzania ochroną przyrody ostoi Natura 2000 w Magurskim Parku Narodowym w oparciu o nowe systemy monitoringowe i aktualizację danych z terenu”, umowa nr FENX.01.05-IW.01-0046/24, w ramach działania FENX.01.05.Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury, priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Instytucją wdrażającą jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach projektu zostaną wykonane następujące zadania:

- Budowa stałego systemu monitoringu leśnych ptaków lęgowych i nietoperzy. W ramach zadania planuje się zakup m.in. specjalistycznych urządzeń wraz z osprzętem do nagrywania dźwięków, które zainstalowane zostaną na terenie Parku, by określić szereg parametrów populacyjnych badanych ptaków i nietoperzy. Na podstawie zebranych danych określone zostaną indeksy aktywności poszczególnych gatunków i/lub grup gatunków ptaków i nietoperzy, co posłuży do dalszych analiz liczebności i frekwencji gatunków.

- Wdrożenie systemu monitoringu ekosystemów leśnych (np.: LasInfo) wraz z zakupem niezbędnego sprzętu. W ramach zadania planowana jest implementacja informatycznego systemu zarządzania danymi. Wdrożenie systemu obejmuje przygotowanie bazy danych, modyfikację i unowocześnienie funkcjonalności systemu oraz zakup niezbędnego sprzętu. Posiadanie jednolitego systemu pozwoli na lepszą kontrolę  prowadzenia działań związanych z przebudową drzewostanu na obszarze chronionym.

- Wdrożenie systemu WEB GIS z Systemem Monitoringu Przyrodniczego. W ramach zadania planuje się m.in. konwersję danych przestrzennych i załadowanie ich do bazy danych, instalację i konfigurację SMP na serwerze oraz modyfikację funkcjonalności systemu. System ten poprawi sposób zarządzania zasobami przyrodniczymi Parku i Ostoi.

- Monitoring ekosystemów leśnych – aktualizacja bazy danych GIS. W ramach zadania planuje się pomiar drzewostanów na 744 powierzchniach m.in. poprzez oznaczenie powierzchni i stworzenie dokumentacji fotograficznej; wykonanie zdjęć fitosocjologicznych; pomiary drzew; inwentaryzację mikrosiedlisk; utworzenie bazy danych GIS. Działanie to jest niezbędne dla zaktualizowania wiedzy na temat stanu zasobów leśnych obszaru Parku i Ostoi, stanowić będzie aktualizację bazy danych GIS, podstawę do planowania zadań ochronnych, związanych z przebudową drzewostanów przedplonowych i zniekształconych.

- w ramach projektu planowane są również działania edukacyjne, w tym m.in. wykonanie krótkich filmów edukacyjnych na temat monitoringów prowadzonych w MPN oraz działania informacyjno-promocyjne.

Projekt jest skierowany do ogółu społeczeństwa.  Zamierzeniem projektu jest dostarczenie  informacji o gatunkach oraz narzędzi mających na celu sprawniejsze zarządzanie zasobami przyrodniczymi Magurskiego Parku Narodowego.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody oraz różnorodności biologicznej poprzez usprawnienie zarządzania ochroną przyrody ostoi Natura 2000 w Magurskim Parku Narodowym w oparciu o nowe systemy monitoringowe i aktualizację danych z terenu.

 
Wartość projektu (całkowity koszt projektu) – 4 550 212,23 PLN.

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich – 3 867 680,39 PLN.



#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

ZGŁASZANIE NIEPRAWIDŁOWOŚCI W PROJEKTACH UE

Podejrzenia nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmiotów realizujących i wykonujących projekty można zgłaszać za pomocą:

- poczty tradycyjnej - w postaci przesyłki listowej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa,
skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
- mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl,
- doręczenia osobistego do kancelarii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub kancelarii Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa.

Więcej informacji dotyczących zgłaszania podejrzenia nieprawidłowości. 
https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/zglaszanie-nieprawidlowosci/


Instytucje oraz beneficjenci realizujący Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 zobowiązani są do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych. Informacje dotyczące przestrzegania zasad równościowych.