przewiń dalej
Prace, w które angażują się uczestnicy wolontariatu w Magurskim Parku Narodowym, są niezbędne do jego właściwego funkcjonowania. Zawsze staramy się, aby osoba odpowiedzialna za pracę wolontariuszy dokładnie wyjaśniła na czym ona polega i jaki jest jej cel. Uwzględniamy także osobistą motywację, zdolności i  zainteresowania wolontariuszy. Staramy się ich mobilizować do twórczego działania. Dzięki wolontariatowi mają możliwość rozwoju i poznania przyrody tej części Beskidów.

Jakie prace wykonują wolontariusze? Najczęściej są to prace terenowe, dające możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą. Należą do nich porządkowanie szlaków turystycznych i zbieranie wzdłuż nich śmieci, renowacja znaków na ścieżkach dydaktycznych, monitoring ruchu turystycznego, pomoc w odkrzaczaniu dróg leśnych oraz zabiegi ochrony czynnej w ekosystemach nieleśnych. Wolontariusze mogą także pracować w Ośrodku Edukacyjnym i jego okolicach, pomagając w oprowadzaniu grup turystycznych i prowadzeniu zajęć oraz organizacji imprez plenerowych. Pracują także w pracowni GIS oraz w ogrodzie dydaktycznym, gdzie zajmują się pielęgnacją roślin.

Aby zostać wolontariuszem w Magurskim Parku Narodowym, trzeba przede wszystkim chcieć się zaangażować w tego typu działalność i być osobą pełnoletnią, a także dysponować wolnym czasem. Nie potrzeba posiadać kierunkowego wykształcenia, ponieważ zakres prac jest bardzo szeroki i każdemu jesteśmy w stanie zaproponować odpowiednie dla niego zajęcie. Liczymy jednak na odpowiedzialność naszych wolontariuszy i na to, że powierzone im zadania będą wykonywali solidnie, ponieważ każde z nich jest istotne dla funkcjonowania i ochrony obszaru Parku. Osoby, które spełniają powyższe kryteria, powinny wysłać do nas uzupełniony formularz zgłoszeniowy i oczekiwać na odpowiedź pracownika. Po zakwalifikowaniu się na wolontariat jego uczestnicy są informowani o dalszym postępowaniu drogą mailową. MPN zapewnia wolontariuszom miejsce noclegowe w stacji terenowej w miejscowości Żydowskie, oddalonej od Krempnej o około 7 kilometrów. Każdy wolontariusz, podczas pobytu w Parku, jest ubezpieczony. Z każdym także zawierane jest porozumienie o współpracy na okres trwania wolontariatu, najczęściej jest to okres 2 tygodni. Doświadczenie, które zdobywają wolontariusze podczas pracy w Parku, przydaje im się później zarówno w pracy zawodowej, jak i społecznej.
Czy warto zostać wolontariuszem? Na to pytanie mogą odpowiedzieć oni sami:

„Czas spędzony na wolontariacie w Magurskim PN był fascynującą przygodą! Praca na terenie parku była czystą przyjemnością - zyskałam całą garść nowych umiejętności i tony przydatnej wiedzy. A wszystko w wydaniu na żywo! Już od pierwszych chwil pokochałam czysty kontakt z naturą i tą nutkę niepewności panującą w dzikim świecie zwierząt! Szczególnie w pamięć zapadły niesamowite chwile spędzone w drodze ze stacji badawczej do Krempnej i z powrotem... całe 7 km rozmyślań, przygód a czasem niespodziewanych spotkań!  Całe mnóstwo nowych przyjaźni z innymi wolontariuszami oraz z kadrą MPN to także niezapomniane doświadczenie ;) Niestety nie mogłam uczestniczyć na wolontariacie przez pełne 2 tygodnie - czego bardzo żałuję, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku to się uda! Czekam na to z niecierpliwością i polecam wszystkim niezdecydowanym!
Do zobaczenia za rok ;)”

Karolina Bednarek z Łodzi

„Wolontariat w MPN wiąże się z przepięknie spędzonym czasem, urokliwymi widokami, życiem jak w bajce, poznawaniem wspaniałych ludzi, zarówno wolontariuszy jak i pracowników Parku. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się trafić właśnie do tego Parku, ponieważ atmosfera jest tu niesamowita, a przyjaźnie zawiera się na całe życie. Dlatego będę jeszcze długo wspominać wakacje 2012 !”
 
Aleksandra Kempka z Gliwic

"Jestem wdzięczna za umożliwienie mi odbycia wolontariatu w Magurskim Parku Narodowym. Był to bardzo owocnie spędzony czas. Prace na rzecz Parku pokazały, jak można łączyć swoje zainteresowania z turystyką oraz działalnością proekologiczną. Poznałam tutaj wielu wspaniałych ludzi, odkryłam mnóstwo urokliwych miejsc i zyskałam niezapomniane wspomnienia. Tych kilka zdań to za mało, by opisać wrażenia z pobytu w Parku. Kto chce ich w pełni doświadczyć, musi sam zostać wolontariuszem. Gorąco polecam!"
 
Magda Szotek z Rybnika

"Dzięki zgłoszeniu się na wolontariat do Magurskiego Parku Narodowego moja stopa po raz pierwszy stanęła na terenie Beskidu Niskiego. Mimo, że nie spenetrowałam jego terenów dogłębnie to jednak zobaczyłam to i owo:) Po każdej wyprawie w nieznane zastanawiam się co najbardziej urzekło mnie w danym miejscu. W Beskidzie Niskim była to przede wszystkim cisza i płynący z niej spokój oraz ta lekko wyczuwalna nuta dzikości. Poza tym, wolontariat umożliwił mi zapoznanie się w pewnym stopniu z zakresem obowiązków pracy, przede wszystkim pracowników działu Edukacji. I oczywiście dzięki pobycie w MPN poznałam nowych, fajnych ludzi, z którymi mogłam sympatycznie spędzić czas:) Wolontariat ten był moim pierwszym wolontariatem na rzecz Parku Narodowego, ale na pewno nie ostatnim. Według mnie był to świetny pomysł na spędzenie części wakacji, gdyż połączyłam przyjemne z pożytecznym. Robiłam coś przydatnego, a jednocześnie dobrze się przy tym bawiłam. Zyskałam nowe doświadczenie i mnóstwo niezapomnianych chwil. Bardzo dziękuję za te dwa tygodnie spędzone razem i pozdrawiam ciepło!"

Aleksandra Sałęga
Wszystkich zainteresowanych wolontariatem z Magurskim PN rosimy o przesyłanie zgłoszeń pocztą na adres:

Magurski Park Narodowy
38-232 Krempna 59

lub elektronicznie na adres:

kkrason (at) magurskipn.pl

W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, kontaktu telefonicznego lub e-mail oraz proponowanego terminu odbycia wolontariatu. Po zebraniu odpowiedniej ilości zgłoszeń wolontariusze zostaną poinformowani o terminie realizacji wolontariatu, celem potwierdzenia swojego przyjazdu. Zgłoszenia do pobrania poniżej.